Nowa strona 1

o patronie
kalendarz roku szkolnego
tradycja i hymn

Dzisiaj ja, jutro ty otwieramy nowe drzwi,
by odkrywać i doskonalić świat.
Kilka liczb, nazwy rzek, historyczny czasu bieg -
to jest szkoła naszych młodych lat.
Tu w przyjaźni poznajesz siłę swą.
radość z nami dziel!
Każdy może znaleźć tutaj wymarzony cel.
Jeden krok, drugi krok przez kolejny szkolny rok.
Sienkiewicza cię tu przyciąga czar.
Za sześć lat ruszysz w świat.
Gdy pokonasz drogi szmat,
Skarbem będzie szkolnej wiedzy dar

Muzyka: Mirosław Stańczak
Słowa: Małgorzata Pańków

Nasze szkolne tradycje

Ślubowanie klas I-szych

Każdego roku w październiku przyjmujemy do szkolnego grona wszystkich pierwszoklasistów. Uroczystość odbywa się w sali gimnastycznej, gdzie w obecności sztandaru najmłodsi uczniowie składają ślubowanie. Pani dyrektor "pasuje na ucznia" każdego pierwszoklasistę przy pomocy wielkiego pióra. Dzieci otrzymują pamiątkowe dyplomy i podarunki.

Uroczystości patriotyczne

W rocznicę ważnych dla Polski wydarzeń przygotowujemy uroczyste apele, podczas których w ciekawej artystycznie formie uczniowie prezentują ważne etapy naszej historii. 11 listopada, 3 maja zawsze są szczególnie akcentowane przez cykl zajęć na lekcjach języka polskiego czy historii,  dekoracje i wystawy na korytarzach szkolnych oraz montaże słowno-muzyczne w sali gimnastycznej.

Jasełka bożonarodzeniowe

W ostatnim dniu nauki przed feriami świątecznymi nie mamy lekcji. Spotykamy się w klasach na szkolnej Wigilii, a potem w sali gimnastycznej,  gdzie uczniowie prezentują bożonarodzeniowy spektakl. Jasełka nieraz przedstawiają scenki biblijne, innym razem opowiadają o przygotowaniach do świąt. Zawsze jednak obfitują w kolędy i są bardzo uroczyste.

Zabawa karnawałowa

W styczniu bawimy się na balu karnawałowym. Przebieramy się w ciekawe stroje i tańczymy przy nowoczesnej muzyce. Bierzemy też udział w konkursach ze słodkimi nagrodami. Każda klasa otrzymuje również poczęstunek w szkolnej stołówce.

Projekt międzyprzedmiotowy w pierwszym dniu wiosny

21 marca zawsze się bawimy. Tego dnia finalizujemy projekt, którego przygotowanie i realizacja trwa przez wiele tygodni, poprzedzających "dzień wagarowicza". Każda z klas wykonuje określone zadania, najczęściej związane ze sportem, zdrowiem, wiosną (np. układa hasła reklamowe, teksty piosenek, wykonuje plakaty, prezentuje sałatki i inne wyroby, interpretuje wiersze itp). W pierwszym dniu wiosny spotykamy się w sali gimnastycznej i prezentujemy swoje dokonania. Najlepsi otrzymują nagrody.

Impreza środowiskowa

Organizujemy ją przynajmniej jeden raz w roku. Najczęściej jest to spotkanie z okazji Dnia Matki, Dnia Babci lub świąt Bożego Narodzenia lub kiermasz świąteczny. Zapraszamy wtedy rodziców, dziadków i innych członków rodzin na przedstawienie. Imprezy te bardzo się podobają. Sala gimnastyczna wypełnia się do ostatniego miejsca. Na naszych imprezach bywa nawet ponad 300 gości.

Dzień Otwarty

W Dniu Otwartym każdy może odwiedzić naszą szkołę, zapoznać się z jej wystrojem, organizacją i ofertą zajęć. Odwiedzający nas goście poznają nauczycieli, pedagoga szkolnego, pracowników świetlicy i biblioteki. Nauczyciele i towarzyszący im starsi uczniowie przygotowują dla odwiedzających nas dzieci różne zabawy, zadania matematyczne, plastyczne i ruchowe. Rodzice mogą odwiedzić specjalnie przygotowane stoiska, prezentujące pracę kółek zainteresowań.

Konkursy międzyszkolne

W tradycji szkoły kilka lat temu pojawiły się międzyszkolne konkursy, organizowane przez nauczycieli i uczniów, w których znaczące osiągnięcia mają również uczniowie naszej szkoły. Dwa najbardziej znaczące konkursy, to Matematyczny Czar Par oraz Mała Olimpiada Języka Angielskiego.                                                                                                                                                                        Galeria:

Festyn z okazji Dnia Dziecka

Festyn z okazji Dnia Dziecka odbywa się na sportowo. Liczne konkurencje, gry i zabawy przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego przeplatane są występami artystycznymi i konkursami. Wszyscy uczniowie dostają w tym dniu lody.

Pożegnanie klas VI-tych

Klasy szóste żegnamy zawsze w ostatni czwartek roku szkolnego. Jest to bardzo uroczyste spotkanie. W obecności sztandaru szkoły nasi absolwenci składają specjalne ślubowanie. Podczas wręczania nagród każdy z nich otrzymuje również pamiątkowy znaczek z logo naszej szkoły. Po części artystycznej szóstoklasiści żegnają się słynnym tańcem z opery "Grek Zorba" lub piosenką "Przeżyj to sam" - odśpiewaną wspólnie z wychowawcami klas.